پول در دوره ساسانيان

سلام بازم من اومدم اینسری بعد از حدود 40 و خورده ای روز،دلیلشم که فوت مادربزرگم بود بعدش کارای بلاگ تی جی (درگیریهای درون جناحی) و یکمی ام بی حوصلگی و اعصاب خوردیهای این دوره زمونه،بهرحال اومدم اونم به اصرار یکی از دوستای خوبم ولی این سری سعی میکنم که مطالب رو کمتر کنم چون خیلی از بچه ها از جمله آتنا،بهار و سعید و خیلیا ی دیگه میگفتن که مطالبت زیاده آدم نمیتونه همشو بخونه،البته این که تقصیر من نیس چون مطالبی که پیدا میکنم هر کدومو اگه بخوام تو چند پست بنویسم که دیگه باید برم یه هاست اجاره کنم البته تو فکر این کار برای وبلاگ تی جی هستم ولی اینجا رو فک نکنم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

پس از این به بعد سعیمو میکنم که مطالب رو تو چند پست بزارم یعنی شاید هفته ای 2 بار یا مثله سابق روزی چند بار.

 

پول ایران در دوره ساسانیان

ساسانیان سلسله ای از شاهنشاهان ایـرانی بودند که از 224 تا 652 میلادی در ایران سلطنت کردند.کانون خاندان ساسانی ها ایلت فارس بود،یعنی همان سرزمین باستانی جنوب غربی ایران که نزدیک به هزار سال پیش از دوره ساسانیان،نخستین قبایل قوم پارس در آن مستقرشده بودند.آنان خود را وارث هخامنشیان معرفی می کردند و پس از آنکه تاج و تخت را در اثر منازعات طولانی بدست آوردند،حکومتی را تاسیس کردند که متکی به دین زرتشتی بود.اولین پادشاه این سلسله اردشیر اول،پسر بابک است و آخرین پادشاه هم یزدگرد سوم بود که مغلوب اعراب شد و خاندان ساسانی برچیده شد.

در زمان ساسانیان که دوره ایجاد یک جکومت مرکزی قوی در ایران است،سکه طلا و نقره هر دو ضرب می شد.سکه نقره رایج در این دوره را " جوجن " یا " زوزن "(1) می گفتند.بعضی معتقدند که جوجن لغت ایرانی نیس و چون در زبان پهلوی اغلب لغات آن به زبان سامی نوشته می شده ، در تلفظ فارسی به کار می بردند.اما به هر حال سکه های ده درهمی را در زمان ساسانیان " کرسه "(2) می نامیدندکه لفظی ایرانی است.بعضی معتقدند که سکه  نقره ساسانی همان " دراخم " است. وزن سکه نقره گاهی 4 گرم و گاهی بیشتر بوده و به 71 گرم می رسیده.کسور جوجن یا درهم ایرانی به نقل از کتاب " تاریخ ایران باستان " (مشیرالدوله) 3/2 و 2/1 و 3/1 و 6/1 و 8/1 و 12/1 بود و وزن نیم درهمی از 24 تا 35 گندم بود(15گندم تقریبا یک گرم است)

 

ادامه مطلب رو در پست بعدی مطالعه کنید.

 

توضیحات:

  1. به معنی درم که به عـــربی درهم گویند و48 حبه است.
  2. در عـــربی درهم نشسته را گویند.

 

 

حالا بریم سر مطالبی کوچیک از گوشه و کنار تاریخ :

(دیگه بجای 5 تا مطلب تو هر پست 3 تا مینویسم.)

 

احترام به پدر

شاپور اول؛ شاهنشاه ساساني سه سال نخستپادشاهي خود را بدون تخت و تاج گذرانيد: پدرش اردشير بابكان - كه پادشاهي را بهپسرش واگذاشته؛ خود عزلت گرفته بود- زنده بود و شاپور به احترام نام پدرش ؛ در اينسه سال تاجگذاري نكرد.(241-224)

(تاریخ مردم ایران/زرین کوب)

توصيف آميانوس مارسلينوس از ايرانيان  ( در دوره ساسانیان )

{همه ايرانيان تقريبا قامتي رسا و رنگي گندم گون يا سبزه روشن ونگاهي تند و ابرواني به هم پيوسته و ريشي زيبا و مويي بلند دارند. بي اندازه بدگمانو محتاطند..... اهتمام دارند كه بر خلاف ادب كاري نكنند. خيلي كم ايرانيان را ميتوان ديد كه ايستاده ادرار كنند.... ذره اي از بدن ايشان را برهنه نمي توانديد........ خودستاي و خشن و هول انگيزند.....حيله گر و مغرور و كم رحمند. رفتاريآزاد دارند. با ناز قدم برداشته و مي خرامند. چنانكه شخص از ظاهر حكم مي كند كه اينقوم چون زنان سست و ضعيفند؛ در صورتيكه حقا دليرترين اقوام روي زمينند؛ گرچه خدعهآنان بر تهورشان مي چربد..... خود را صاحب اختيار جان غلامان و رعاياي زيردست خويشمي دانند.... قناعت و صبر آنان در مقابل لذات طعام قابل ستايش است .... هرگز معدهرا انباشته نمي كنند و به سير شدن قانعند}

ناپلئون و سفیر فتحعلیشاه

زماني فتحعليشاه سفيري به دربار ناپلئونفرستاده بود. در يكي از مهمانيهاي درباري؛ يكي از درباريان ( و به قولي خودناپلئون) خواست متلكي بار سفير ايران كند؛ به او گفت { شنيده ام پادشاه شما بيش از 300 زن دارد. چه مرد زرنگي است!!!}؛ سفير رند كه مدتي در پاريس بوده و از كم و كيفقضاياي دربار فرانسه مطلع بود پاسخ داد:{ اتفاقا اعليحضرت امپراتور فرانسه بسيارزرنگتر از پادشاه ايران هستند. چرا كه پادشاه ايران 300 زن شرعي و قانوني دارند ومجبورند بر اساس شرع اسلام ايشان را از نظر محل سكونت و ... نفقه دهند. درحالي كهاعليحضرت ناپلئون شوهر تمامي زنان دربار خود هستند؛ بي آنكه هيچ از اين بابت هزينهبفرمايند!!}

دست این سفیره درد نکنه چه حالی داده به حول ناپلئون.

سخن هفته:

سلام.
آره با توام دوست عزيز كه اومدي اينجا. كه احتمالاً اون پائين حداقل پنجره چند تا سايت ديگه رو هم باز كردي، يه جاي مونيتورتم پنجره ياهو مسنجر بازه.

ببينم چه سود از اينهمه شتاب، اينهمه سرعت، اينهمه تعجيل توي خوندن. ميدونم وقت كم داري، ميدونم سايتها(حداقل اينجا) اونقدر جذاب نيست كه بخواي وقت بيشتري براش بزاري. اما يه كم شتاب زندگيتو كم كن، به خدا چيزي نميشه. اومدي اينجا قدمت رو چشم. دو دقيقه وايسا، نفس تازه كن. اصلاً مي خواي بيا بشين همينجا، بزار با هم به طلوع خورشيد، غروب خورشيد، آبي دريا، سبزي كوه، ريزش آبشار.... نيگاه كنيم. دوست داشتي باهم يه چائي بزنيم. من چوب جمع كنم تو سيب زمينها رو بشور و آتيش روشن كنيم، يه سيب زميني لاي آتيش با هم بزنيم. اينهمه من واست حرف زدم، تو هم دو دقيقه واسه من حرف بزن، از دوست داشتنهات، غصه هات، شاديهات، خاطراتت، زندگيت ..... بگو. همونطور كه من ميگم. بزار يه بار دستت به جاي اينكه روي صفحه كليد و موس باشه توي دستاي من باشه يا دستاي هر بلاگري كه دوستش داري.

اوغر به خير رفيق.
سفرت خوش.

 

برگرفته ازرختکن خاطرات

پیام هفته:

به یک کچل جهت زدن پس گردنی نیازمندیم.

حتما به بلاگ گروهی تی جی سری بزنيد و هم به سوالی که برای پست بعد پرسيديم جواب بديد هم با نويسنده ی باحال گروه آشنا شيد و اون کسی نيس جز ممد کلاغ و سوال پستی که من نوشتم اينه!!!!!!!!!!!۱.سوال اينه که اگه شما پسر بوديد و يروز از خواب بيدار ميشديد و ميديديد دختر شديد چی کار ميکرديد؟و يا اگه دختر بوديد و برعکسش اتفاق ميفتاد؟.پیام هارو هم ببرید رو شونصدتا میخوام پرشین بلاگو بترکونم.(تی جی يادتون نره)

سخن آخر:

از همه دوستانی که تو این چند وقت منو شرمنده کردن و به بلاگم سر زدن و باهام همدردی کردن متشکرم.همتونو دوس دارم.

 

/ 12 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بچه مثبت

سلام هم دانشگاهی وب لاگ قشنگی داری طرح قشنگی داره مطالب بسيار خوب يه بزرگی گفته اگه ميخواين به يه ملتی حکومت کنيد سعی کنيد ريشه ها شون رو از يادشون ببرين اميد وارم که تو نزاری ما ريشه هامون رو از ياد ببريم

neda

سلام محمد جان . دوست عزيز مطالبت راجع به دوره ساسانيان جالب بود به غير از توصيف آميانوس راجع به ايرانيان . اولا زنان سست و ضعيف نيستند به خصوص از نوع ايرانيشون . بعدشم اصلا تو قاموس ايرانيها چيزی به اسم ضعف و ناتوانی نوشته نشده . ممنون از اينکه به وبلاگم سرمیزنی و خوشحالم می کنی . شادشادباشی .

اصلان

سلام اومدم که نگی سر نمی زنم . موفق باشی :)

حسین زیارتی(طارمه)

قربانت ممد جان..فکر کنم شما دومين نفری باشيد که لينک ما رو درست کرديد.نيازی به گاو و شتر و اينها هم نيست.فعلا بچسب به امتحانها که اوضاع همه ما بس ناجوانمردانه خيط است!!!!!!!!!

آرين

با درود به دوست گرامي ...محمد جان مي دانم الان فصل امتحانات نزديک است ...بهر حال نوشتار جالبي بود آن را با دقت مطالعه کنم و هميشه پيگير نوشتارهاي زيبا و مفيدت هستم و راستي در مورد اين که نوشتيد که خوانندگان به سرعت مي روند و حتي بعضي وقت ها نخوانده مي نويسند که زيبا بود ...بهر حال مهم نيست اگر يک نفر هم با دقت بخواند خودش کافي است و مهم بوجود آوردن يک بانک اطلاعاتي است که بعدها هر کسي علاقه داشته باشد بتواند از اين نوشتارها استفاده کند ....در ضمن خوشحال مي شوم در مورد اطلاعات جديد مهندسي صنايع مرا هم بي بهره نگذاريد و اين جا يک خسته نباشيد به شما بگويم و اميدوارکه پاينده باشيد و راهتان را ادامه دهيد.... و پاينده باد ايران

alizizoo

سلام ممد جان. حال ميکنم که اینقد باحالي متنت جالب بود خوش باشی

محمد

بابا ایول .خیلی باحالی ممد جون .می خوامت عزیزم . جالب بود

نگين

سلام .. خيلي جالب بود چون بيشتر از سکه راجع به خود دوره ي ساسانيان نوشته بودي براي من که هيچي از تاريخ يادم نمونده خيلي مفيد بود..