كانال خشايارشا

كانال خشايارشا


خشايارشا در سال 480 قبل از ميلاد، چهار سال بعد از مرگ پدرش داريوش، به يونان حمله کرد.
ناوگان دريائی ايرانيان در امتداد ساحل تا شبه جزيره Athos در شمال يونان به حرکت خود ادامه داد. اما کشتی ها جنگی خشايارشا در سواحل شمالی اين جزيره توقف نمودند. 12 سال قبل از اين حمله کشتی های ژنرال ايرانی ماردونيوس در هنگام گذشتن از انتهای نهائی اين شبه جزيره بر اثر تلاطم شديد که در اين بخش از دريا مديترانه وجود دارد غرق شده بودند. برای جلوگيری از تکرار اين حادثه به دستور خشايارشا مهندسين سوريه ای در قسمت شمالی اين شبه جزيره کانالی حفر نمودند. و بدين تر تيب ناوگان بعد از عبور از اين کانال و رسيدن به قسمت غربی سواحل شبه جزيره Athos به مسير خود برای رسيدن به آتن ادامه داد. ساختن اين کانال بطول دو کيلو متر که چهار متر عمق وسی متر عرض داشت سه سال بطول انجاميد. تاريخ نويس يونانی هرودت برای اولين بار به اين کانال اشاره نمود. اما تا به امروز باستان شناسان وجود اين کانال را مورد پرسش قرار داده بودند . اما صحت نظريه هرودت را محققان انگليسی و يونانی در شماره جديد journal of Applied Geophysic (سال 2002)
تائيد کردند. بعد از ده سال جستجو سر انجام وجود اين کانال در عمق 15 متری به اثبات رسيد. محققان نخست با به استفاده گرفتن از متدهای فزيک زمين شناسی و بعد با حفاری موفق گرديدند بطور دقيق مکان اين کانال راتعيين کنند. اما از قرار معلوم اين کانال فقط يکبار مورد استفاده قرار گرفت و بعد از گذشتن کشتی های ايرانی بدست فراموشی سپرده شد. ناوگان خشايارشا بعد از رسيدن به آتن و تخريب اين شهر سرانجام در سواحل جزيره Salamis نابود گرديد.

 
بر گرفته شده از وبلاگ: فلسفه تاريخ

/ 1 نظر / 61 بازدید
رضامحمدعلي زاده

خشايارشاه با اين عمل يعني لشكر كشي ناقص وتوام با شكست نسبي كه عقب نشيني در مدت كوتاه را در برداشته است .دو صدما به به تمدن بشري وارد كرد كه ضايعه اي جبران ناپذير بود اولا باعث صدمه به تمدن يوناني وتبديل تمدن مسالمت آميز يوناني به يك نيروي مخرب گرديد ثانيا كمتر از چند سده موجبات لشكر كشي اسكندر وبيگانگان به خاورنزديك شد كه قرنها آثارمخرب آن تمدنهاي ترك وفارس وسامي منطقه راعقيم ساخت.