اسکار و بازيگران

الان چون بحث ايکار داغ داغه ميخوام در مورد زندگينامۀ بازيگران نامزد ايکار بنويسم البته تو اين ميون اسمی از ايرانيا نيس ولی با اين حال چيزی از ارزشای ما کم نميشه...04.gif03.gif

البته چون خانوما مقدم ترن از خانوما شروع می کنيم

شرح حال بازيگران زن نامزد اسکار

 

در زندگی هنری بازيگران هاليوودی به دست آوردن اسکار بهترين بازيگر، نقش مهمی در ادامه فعاليت بازيگری آنها دارد. هرچند نبردن اين جايزه چيزی از شهرت افسانه ای آنها نمی کاهد، ولی در هاليوود اوج موفقيت يک بازيگر، دريافت اسکار بهترين بازيگر نقش اول است. در زير شرح حال نامزد های بهترين بازيگر نقش اول زن امسال را می خوانيد.

جوليان مور بازيگر آمريکايی متولد 1960 در بوستون، فارغ التحصيل هنرهای زيبا از دانشگاه بوستون است. او در فيلم های مطرحی بازی کرده است که از ميان آنها می توان از پارک ژوراسيک، لبوفسکی بزرگ، ماگنوليا و هانيبال نام برد.

مور يکی از بهترين بازيگران نقش دوم زن آمريکاست، و تا بحال برای دريافت اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل زن سه بار نامزد شده است.

مور امسال در هر دو قسمت بهترين بازيگر نقش اول زن برای فيلم دور از بهشت و بهترين بازيگر نقش مکمل زن برای فيلم ساعتها نامزد است، يعنی در مجموع تا بحال چهار بار نامزد دريافت اسکار شده است. اوهم در فيلم دور از بهشت وهم در فيلم ساعت ها نقش يک زن خانه دار آمريکايی در دهه 1950 را بازی می کند.

دايان لين در سال 1965 در نيويورک به دنيا آمد. پدرش "برت لين" معلم بازيگری و مادرش" کالين فرينگتون" خواننده بودند. پرورش در چنين فضايی باعث شد که او در شش سالگی نخستين نقش تئاتری اش را اجرا کند. او در13 سالگی در فيلم يکداستان عشقی کوچک به کارگردانی "جرج روی هيل" در کنار بازيگر مشهور بريتانيايی "لارنس اليويه" قرار گرفت.

لين با بازی در فيلم های کارگردان های بزرگی مانند" فرانسيس فورد کاپولا" جايش را در هاليوود باز کرد، به طوری که به او گريس کلی جديد می گويند. لين با" کريستوفر لمبرت" هنرپيشه معروف هاليوود ازدواج کرد که بعد از چند سال از يکديگر جدا شدند.

لين امسال برای اولين بار نامزد دريافت اسکار برای بازی در فيلم خيانتکار شده است. او در فيلم، نقش يک زن متاهل را بازی کرده ، که درگير يک رابطه عاشقانه شده است. نقش مقابل لين را در اين فيلم" ريچارد گير" بازی می کند.

برخی از فيلم های مهم او عبارتند از: چاپلين، جک و خانه شيشه ای.

سلما هايک در سال 1966 از پدری لبنانی و مادری اسپانيايی در مکزيک به دنيا آمد. در دوازده سالگی به مدرسه مذهبی کاتوليک ها فرستاده شد. ولی بعد از مدتی به دليل تهديد و مسخره کردن راهبه های مدرسه، او را اخراج کردند.

در هفده سالگی به بازيگری علاقه مند شد، و بعد از بازی در تئاترهای محلی، نفش مهمی را در يک سريال موفق تلويزيونی بازی کرد.

هايک در اواسط اين سريال مکزيک را ترک کرد، و برای ادامه بازيگری راهی لس آنجلس شد. او پس از يک سال يادگيری زبان انگليسی و بازيگری، اولين فيلم سينمايی اش را در سال 1993 بازی کرد. ولی عاملی که او را به تماشراگران شناساند، بازی اش در فيلم دسپرادو درکنار آنتونيو باندراس بود.

هايک امسال در فيلمی به نام فريدا در نقش "فريدا کالو" نقاش مشهور مکزيکی بازی کرده است، و برای ايفای اين نقش برای اولين بار نامزد دريافت اسکارشده است. از فيلم های مطرح او می توان به کسی به سرهنگ نامه نمی نويسد، تايم کد، غرب وحشی وحشی و ترافيک اشاره کرد.

نيکول کيدمن بازيگر استراليايی که در سال 1967 در جزيره هاوايی متولد شد. او اولين بار در شش سالگی به روی صحنه رفت. قبل از اينکه به ده سالگی برسد در مدرسه بازيگری تحصيل می کرد، و درهفده سالگی به عنوان بهترين بازيگر زن استراليا انتخاب شد.

اولين فيلم آمريکايی نيکول کيدمن روزهای تندر نام داشت که در سال 1990 ساخته شد. او در اين فيلم با "تام کروز" آشنا شد و در همان سال با او ازدواج کرد. کيدمن گفته است که احساس می کرد شهرتش تحت تاثير "تام کروز" است. اين زوج پر طرفدار و جذاب سرانجام در سال 2001 از هم جدا شدند.

کيدمن در فيلم های مطرحی مانند بتمن برای هميشه، چشمان کاملا بسته و ديگران بازی کرده است. او که در سال گذشته برای بازی در فيلم مولن روژ نامزد دريافت اسکار بهترين بازيگر نقش اول زن بود، امسال نيز برای بازی در نقش "ويرجينيا ولف" نويسنده انگليسی در فيلم ساعت ها نامزد دريافت اين جايزه است.

رنه زلوگر در سال 1969 در ايالت تکزاس از پدری سويسی و مادری نروژی به دنيا آمد. او تا بيست سالگی هيچ علاقه ای به بازيگری نداشت. زلوگر در دانشگاه تکزاس ادبيات انگليسی خواند و برای پايان نامه مدرکش مجبور شد يک دوره بازيگری بگذراند، و در طی گذراندن اين دوره علاقه مند شد تا اين رشته را ادامه دهد.

اولين نقش زلوگر در سال 1993 در فيلم گيج و منگ بود. فيلم های مطرح او جری مگواير، من، خودم و آيرين و يادداشت های روزانه بريجت جونز هستند، که برای فيلم آخر نامزد دريافت اسکار بهترين بازيگر نقش اول زن شد.

زلوگر امسال نيز برای بازی در فيلم موزيکال شيکاگو در نقش يک زن خانه دار که متهم به قتل معشوقه اش است، برای بار دوم نامزد دريافت اين جايزه شده است. او امسال به خاطر اين نقش جايزه" گوی زرين" بهترين بازيگر زن را نصيب خود کرد.

شرح حال بازيگران مرد نامزد اسکار

 

هفتاد و پنجمين مراسم جوايز اسکار در روز دوم فروردين ماه امسال در سالن کداک، واقع در لس آنجلس برگزار خواهد شد.

امسال در اين مراسم بسياری از چهره های مشهور دنيای سينما برای به دست آوردن مجسمه طلايی رنگ اسکار با هم رقابت خواهند کرد. در ميان اين جوايز، اسکار بهترين بازيگرنقش اول و بهترين کارگردان مهم ترين آنها هستند.

در زير شرح حال کوتاهی از نامزدهای دريافت اسکار بهترين بازيگر نقش اول مرد را می خوانيد.

مايکل کين تا به حال دو بار موفق به کسب جايزه اسکار شده است

مايکل کين در سال 1933 در جنوب لندن به دنيا آمد. او در سال های 1960 يکی ازمهم ترين بازيگران بريتانيا بود و از او به عنوان نماد بريتانيا نام می بردند. مايکل کين در سال های 1970 يکی از مطرح ترين بازيگران سينما در سطح جهانی بود. او تا بحال دوبار برنده اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل برای فيلم های هانا و خواهرانش(1986) و قوانين سايدرهاوس(1999) شده است. مايکل کين امسال به خاطر بازی در نقش يک خبرنگار بريتانيايی مقيم ويتنام در فيلم آمريکايی آرام نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر مرد می باشد. از ديگر فيلم های مطرح او می توان به بازرس، مردی که می خواستسلطان باشد و موناليزا اشاره کرد.

جک نيکلسون بازيگر و کارگردان آمريکايی در سال 1937 در نيو جرسی در خانواده ای ايرلندی به دنيا آمد. او در هفده سالگی به کاليفرنيا مهاجرت کرد و مدتی در بخش انيميشن کمپانی مترو گلدوين مه ير به عنوان پادو مشغول بود.

جک نيکلسون پس از فراگيری بازيگری، مدتی به عنوان هنرپيشه در تلويزيون و تئاتر مشغول بود. او در سال 1958 اولين نقش سينمايی اش را ايفا کرد و تا مدتها در فيلمهای مستقل آمريکایی بازی می کرد. بازی او در ايزی رايدر(1969 ) نام او را بر سر زبانها انداخت. نقش های متفاوت او در فيلم هايی همچون محله چينی ها، ديوانه ای از قفس پريد، تلأ لو وگرگ نام او را در کنار بازيگران بزرگ ديگری همچون مارلون براندو و داستين هافمن قرار داد.

جک نيکلسون رکورد دار دريافت جايزه اسکار برای بهترين بازيگر در ميان بازيگران مرد است. جک نيکلسون تا کنون دوباراسکار بهترين بازيگر مرد را برای فيلم های ديوانه ای از قفس پريد (1975) و بهترين شکل ممکن(1997) و يک بار اسکاربهترين بازيگر نقش مکمل مرد را برای شرايط مهرورزی (1983) دريافت کرده است. او امسال به خاطر فيلم درباره اشميت نامزد دريافت اسکار بهترين بازيگر مرد شده است.

دانيل دی لوييس بازيگر آمريکايی در سال 1957 در لندن از پدری شاعر و مادری هنرپيشه به دنيا آمد. او تحت تاثيرمادرش، جيل بالکون که بازيگر معروفی بود، به بازيگری علاقه مند شد و خيلی زود به هنريشگی بر روی صحنه تئاتر پرداخت. نقش کوچک او در فيلم گاندی(1982) نامش را دنيای سينما مطرح کرد.

دانيل دی لوييس که در فيلم هايی مانند سبکی تحمل ناپذير هستی، به نام پدر، آخرين بازمانده موهيکان ها بازی کرده است ودر سال1989 برای بازی در فيلم پای چپ من جايزه اسکار را دريافت کرد.

دانيل دی لوييس که در فيلم دوران بيگناهی ساخته ديگر مارتين اسکورسيزی شرکت داشت، امسال به خاطر بازی در نقش بيل قصاب در آخرين ساخته او، دار ودسته های نيويورکی، نامزد دريافت اسکار شده است.

نيکلاس کيج بازيگر و تهيه کننده آمريکايی، متولد سال 1964 درکاليفرنيا است. پدرش استاد دانشگاه و مادرش رقاص است. او در دوران مدرسه به فراگيری بازيگری پرداخت و برای اولين بار در هجده سالگی جلوی دوربين رفت.

نيکلاس کيج اخيرا از ليزا پريسلی، دختر الويس پريسلی خواننده مشهور آمريکايی و همسر سابق مايکل جکسون جدا شد. در ضمن او برادر زاده فرانسيس فورد کاپولا کارگردان آمريکايی نيز هست.

از فيلم های مشهور او می توان از ترک لاس وگاس، احيای مردگان و مرد خانواده نام برد. او که در سال 1995 برای بازی در فيلم ترک لاس وگاس برنده اسکار شد، امسال نيز برای بازی در فيلم اقتباس نامزد کسب اين جايزه است.

آدرين برودی او که در ميان نامزدهای امسال کمتر شناخته شده است، بيشترين بخت را برای دريافت اسکار دارد. برودی در سال1973 در نيويورک به دنيا آمد. مادر برودی که يک عکاس مجاری است، در تشويق او برای بازيگری نقش مهمی داشته است.

بازی او در فيلم نوازنده پيانو ساخته رومن پولانسکی در نقش يک نوزانده لهستانی يهودی باعث نامزد شدن او برای دريافت اسکار شد. او در فيلم های مطرحی مانند نوار قرمز باريک و تابستان سام بازی کرده است.

آدرين برودی در ميان نسل جديد بازيگران آمريکايی بسيار مشهور است. همکاری او با کارگردانان مطرحی همچون رومن پولانسکی، بری لوينسون و اسپايک لی اعتبار خاصی به کارنامه هنری او بخشيده است. طرفداران برودی از او به عنوان آل پاچينوی جديد نام می برند.

/ 3 نظر / 49 بازدید
matin

salam,beloge jalebi dari.rastesh nikolkas keij honarpisheie morede alagheie mane,mnakhasosan filme angel ayes.be kolbeie man ham bia.hagh yaret bashe

Omid

محمد جان مرسی بابت مطلب خوبی که گذاشتی.. امیدوارم موفق باشی..